2 marca 2024

Funt szterling – co warto wiedzieć o tej walucie?

Więcej na temat kursu funta w kantorach na https://nordiqa.com/kurs-gbp.html.

Funt szterling, powszechnie znany także jako „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Pomimo przynależności najpierw do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później Unii Europejskiej, Wielka Brytania pozostała poza strefą euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Funt szterling – silny pieniądz, który przetrwał liczne przeciwności

W wyniku decyzji o Brexicie, który był długotrwałym, ponad 4-letnim procesem, cena funta względem dolara oraz euro zauważalnie zmalała. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez ważne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie też obniżeniem PKB. Odpracowywanie znacznego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się wolno i przy dość znacznych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie był kryzys z 2020 r. wywołany długim zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa COVID-19. Warto jednakże zaznaczyć, że funt brytyjski to nadzwyczaj mocna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. i głośnym ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Analiz kursu funta szukaj na stronie kantoru internetowego

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której nadal ochoczo inwestują swoje pieniądze. Jest tak głównie w następstwie tego, iż mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gros pracujących tam rodaków nie przewiduje powrotu do kraju i nieprzerwanie wspiera finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżącym kursem funta interesuje się wobec tego spora grupa Polaków. Szuka ona w szczególności precyzyjnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro lub złotówki, ale nieraz też raportów historycznych wybiegających do pięciu lat wstecz. Takie informacje znajdują się np. na stronach kantorów online, które odświeżają kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do najświeższych informacji pomaga też wprawnym inwestorom wymienić walutę po rentownym kursie.