Więcej na temat kursu funta w kantorach na https://nordiqa.com/kurs-gbp.html.
Funt szterling, powszechnie znany także jako „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Pomimo przynależności najpierw do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później Unii Europejskiej, Wielka Brytania pozostała poza strefą euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.
Funt szterling – silny pieniądz, który przetrwał liczne przeciwności
W wyniku decyzji o Brexicie, który był długotrwałym, ponad 4-letnim procesem, cena funta względem dolara oraz euro zauważalnie zmalała. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez ważne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie też obniżeniem PKB. Odpracowywanie znacznego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się wolno i przy dość znacznych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie był kryzys z 2020 r. wywołany długim zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa COVID-19. Warto jednakże zaznaczyć, że funt brytyjski to nadzwyczaj mocna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. i głośnym ataku spekulantów walutowych z 1992 r.
Analiz kursu funta szukaj na stronie kantoru internetowego
Funt brytyjski pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której nadal ochoczo inwestują swoje pieniądze. Jest tak głównie w następstwie tego, iż mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, gros pracujących tam rodaków nie przewiduje powrotu do kraju i nieprzerwanie wspiera finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżącym kursem funta interesuje się wobec tego spora grupa Polaków. Szuka ona w szczególności precyzyjnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro lub złotówki, ale nieraz też raportów historycznych wybiegających do pięciu lat wstecz. Takie informacje znajdują się np. na stronach kantorów online, które odświeżają kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do najświeższych informacji pomaga też wprawnym inwestorom wymienić walutę po rentownym kursie.
Zobacz także
Brak wpłaty za wystawione faktury? Sprawdź, jak działa generator not księgowych
System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków
Metoda kasowa – rozlicz podatek VAT po otrzymaniu płatności od kontrahenta