21 kwietnia 2024

Kiedy zdecydować się na faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują odroczone czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to także doskonałe rozwiązanie dla firm poszukujących kolejnych sposobów sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym jednak polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O jakich zasadach muszą wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? Jak ustrzec się ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest w szczególności z cesją zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją różnych rodzajów umów, a cesja należności jest tylko jego częścią. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz doradztwo biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w Polsce rzutują postanowienia prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak znaleźć optymalny faktoring dla biznesu?

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring są niekiedy naprawdę zróżnicowane. Chcąc ustrzec się pomyłek, których efektem mogą okazać się duże straty, powinniśmy dobrze przeanalizować każdą z nich. Niezbędne będą wówczas specjalne kwalifikacje, których nierzadko po prostu nie mamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zaproponuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien koszt, ale zazwyczaj okazuje się, że w ten sposób ustrzeżemy się problemów.