21 kwietnia 2024

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Szukasz więcej informacji o systemie SWIFT? Wejdź na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/

Pomimo, że praktycznie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, masa osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja świata na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z filarów sprawnego działania światowej bankowości.

Co jest największym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Polsce funkcjonują również z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na terenie jednego państwa.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, mających oddziały w Polsce.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]