Szukasz węzła optycznego? Odwiedź tę stronę.
Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie zawsze tworzy się z zastosowaniem światłowodów. Jest to zasługą wyjątkowych właściwości światłowodu – prędkości przekazu informacji oraz niewielkich zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie funkcjonować bez odpowiednich elementów pozwalających na transmisję danych oraz późniejsze dekodowanie. Aby zamontować taką sieć niezbędne są takie podzespoły jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania całej instalacji – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i dzięki temu zapewnienie usług krańcowym abonentom. Jak więc funkcjonują? Jakie parametry musi posiadać dobry węzeł optyczny?
W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?
Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Należy przy tym nadmienić, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi też wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż jednego gigaherca. Do poprawnego działania węzła optycznego niezbędna jest także odpowiednia osłona, chroniąca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed pyłem, wodą i pozostałymi czynnikami – zwykle wykonana ze stali.
Węzeł optyczny – który jest najlepszy?
O tym, czy dany węzeł optyczny jest dobry, decydują pewne cechy. Najistotniejsze są częstotliwości działania węzła oraz moc sygnału – od tego zależna jest wszak ilość ostatecznych odbiorców, do których prześle sygnał. Oprócz tego należy sprawdzić zużycie prądu – w dużym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy naprawach instalacji, dobrze także zwrócić uwagę na sposób kalibracji urządzenia – dobrze, jeżeli umożliwia wygodną korekcję wartości parametrów.
Siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]
Zobacz także
Gdzie zamówić rozwiązania z obszaru mechatroniki?
Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?
Co to jest motoreduktor? Poznaj zasadę działania