Kliknij tu, aby zamówić motoreduktor planetarny.
Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego w naszego wpisu.
Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika
Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w licznych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, wskutek czego zawsze pojawia się niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Największym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które da się bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb konkretnego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na czasochłonne pomiary i testy różnych układów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, jak również do niewielkich, średnich albo sporych obciążeń.
W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?
Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych wariantów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).
Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to spedycja, przemysł lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, jak m.in wyciągi górskie, wertykulatory, linie produkcyjne albo schody ruchome. Ogromne spektrum ich wielkości, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, że ilość realnych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale praktycznie w milionach.
Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]
Zobacz także
Gdzie zamówić rozwiązania z obszaru mechatroniki?
Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?
Co to jest motoreduktor? Poznaj zasadę działania