Silniki szczotkowe zamówisz na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Wiele rzeczy, które użytkujemy na co dzień i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, małe bądź olbrzymie, te silniki zmieniły nasze życie, a statystyczny człowiek zazwyczaj nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak działają te urządzenia.
Kilka podstawowych informacji o silnikach elektrycznych na prąd stały
Zadaniem silników DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich opracowania, następujących usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX w., jak np. Thomas Edison, Gaston Planté oraz Thomas Davenport. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze statora, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora i szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za swoją niezawodność, a także bezszelestne działanie.
Gdzie korzysta się z silników na prąd stały?
Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są używane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem pociągów i samochodów sterowanych na odległość, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż napędzają popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silników na prąd stały korzystają także hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.
Choć silniki elektryczne na prąd stały o małej mocy bez problemu można zamówić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od uznanych producentów.
Siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]
Zobacz także
Gdzie zamówić rozwiązania z obszaru mechatroniki?
Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?
Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?