5 grudnia 2023

Filtry powietrza klasy F7 i H13 – gdzie znajdują zastosowanie?

Skieruj się tutaj, aby zaopatrzyć się w filtry hepa h14

Nie oszukujmy się: jakość powietrza w Polsce nie jest dobra. Pod tym względem nasz kraj utrzymuje się na jednym z ostatnich miejsc wśród państw Unii Europejskiej. Każdego dnia pojawiają się nowe komunikaty o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2.5 i z tego powodu też nieprzerwanie poszukiwane są efektywne metody, pomagające radzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie podtrzymanie czystości powietrza jest nadzwyczaj ważne (np. w szpitalnych salach OIOM).

Filtry F7 i F9 – skutecznie filtrują pyły oraz roztocza

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej wydajności, powszechnie znane i stosowane są od kilku dziesięcioleci. Są obecne między innymi w odkurzaczach oraz domowych oczyszczaczach powietrza. W urządzeniach wentylacyjnych montowanych w biurach, obiektach użyteczności publicznej lub domach bardzo dobrze zdadzą egzamin filtry dokładne minipleat, które zależnie od klasy są w stanie wyeliminować pyły zawieszone PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których cząstki tworzą smog. Nie są dla nich problemem także większe zanieczyszczenia, jak pyłki roślin, spaliny czy włókna. Wybierając filtry dokładne F7 lub F9 trzeba sprawdzić nie tylko ich skuteczność, ale też jakość ich produkcji. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ocynkowaną stalową ramę, która charakteryzuje się znaczną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne (jak znaczny poziom temperatury, wilgoci). Skuteczny wkład filtracyjny wykonany z włókna szklanego zabezpieczony jest standardowo aluminiową siatką od strony wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat złożony w drobne plisy papier filtracyjny wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co sprawia, iż filtry te posiadają dużą żywotność. Filtry minipleat występują w kilkunastu wymiarach dopasowanych do potrzeb każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 i H14 – do stosowanie w przemyśle

Do wykorzystania w przemyśle wymagane są natomiast filtry o znacznie wyższej przepustowości, którą umożliwiają filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich oddzielone w regularnych odstępach przez aluminiowe separatory, a mocna rama, także sporządzona z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wodę i zmiany temperatury, co pozwala na wydajną filtrację w ciężkich warunkach (aż do 80°C). Filtry tego typu stosowane są tam, gdzie muszą być zachowane wysokie normy czystości powietrza, jak na przykład w zakładach produkujących leki.

Pochodzenie zdjęcia – marss.pl.

Siedziba:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46