2 marca 2024

Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zaopatrzysz się w obrączki Kraków.

Dla większości małżonków ślub jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki, które zakładają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I choć uprzednio bywały przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład we Francji, we Włoszech, w USA albo w Turcji, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednak zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej z żelaza, dzisiaj z platyny i złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej subtelną stylistyką. Przez okres wielu wieków wykonywano je z przeróżnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące siłę miłości. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się głównie platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają także nieraz w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]