5 grudnia 2023

Pierścionki zaręczynowe są z nami od Starożytności

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków na obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe.

Gdy spotkasz kobietę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Najpierw jednakże następuje ta wymarzony przez wiele kobiet moment – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota i diamentów

Podarowanie kobiecie pierścienia to niesłychanie stary obyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wynika z poglądu, iż od owego palca biegnie “vena amoris”, a więc żyła wiodąca prosto do serca. Powszechnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli na Stary Kontynent zwyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Początkowo wytwarzano je z trzciny, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich produkcji metali, głównie żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężczyźni chcieli pokazać swoje pełne zaufanie do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, drogimi kamieniami i złotem, jednakże surowce te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich tworzenia dopiero od kilku stuleci, przy czym znaczący przyrost ich popularności daje się odnotować w XX w.

Platyna, kamienie szlachetne, a nawet drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście pożądana biżuteria na zaręczyny to pierścionek z platyny z ogromnym diamentem, jednak potencjał dowolnego dobierania różnych metali i kamieni jest olbrzymi. Poza diamentami stosuje się szafir, topaz czy rubin. Niektórzy wybierają mniej kosztowne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednak nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i różnych typów złota (białego, czerwonego i żółtego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było pogląd, że narzeczony winien wydać na niego minimum dwumiesięczną wypłatę. Koszt pierścionka zależny jest od wielu czynników: surowca, designu, ilości karatów czy wykorzystanego kamienia, w związku z tym każdy znajdzie piękny, jedyny w swoim rodzaju pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednakże, iż pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności symbolem zaangażowania i miłości, więc jego wartość nie ma większego znaczenia. Istotne jest to, czy spodoba się naszej przyszłej żonie.

Siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]