21 kwietnia 2024

Topaz mistyczny – technologia produkcji

Jeśli potrzebujesz mistycznego topazu, koniecznie sprawdź www.mystictopaz.pl

Niepowtarzalny wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od dawna szczycącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na początku łatwo pomylić się, że to inny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej technologii produkcji – prawdziwy topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ wysokiej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Odcienie topazu mistycznego

Kolory, które ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, którym jest pokryty. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień przybiera fioletowy odcień, niebieski z kolei jest wynikiem rozgrzania topazu bez żadnych dodatków. Najlepsze efekty daje obrabianie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Syberii.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Często używają go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do eleganckich strojów – doskonale wygląda również w pracy. Nie bez znaczenia jest także różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można dobrać biżuterię do danego stroju.