21 kwietnia 2024
food pairing

Food pairing dla początkujących. Możesz się tego nauczyć

Co prawda przywykliśmy do sztampowych połączeń smaków, nie znaczy to, że zestawianie ze sobą dań, które pozornie kompletnie do siebie nie pasują, nie może dać zaskakujących i, co najważniejsze, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to raz za razem. Olbrzymi wpływ na nasz smak miało ewidentnie otwarcie się na odmienne tradycje kulinarne, a także pojawienie się na rynku nieznanych dotąd w Polsce artykułów. Dzięki temu choćby kombinacja egzotycznych owoców z mięsem nikogo już nie szokuje. Osoby, które zasmakowały w niebanalnych fuzjach aromatów w wielu przypadkach zaczynają swoje próby i samodzielnie poszukują jeszcze bardziej niezwykłych połączeń. By te jednak przyniosły oczekiwane efekty, warto najpierw wyposażyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – umiejętność mieszania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne poszukiwania istotnie były źródłem uniesień i pozwalały odnaleźć nowe smakowe wrażenia, powinno się postępować zgodnie z normami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są jedynie wskazówkami, o których nie powinno się zapominać, żeby smaki wiążą się w harmonijną, chociaż niezwykłą całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się sztukę łączenia ze sobą smaków, które w ogólnym przeświadczeniu uchodzą za kompletnie do siebie niepasujące. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednakże gruntownie przemyślane i poparte głęboką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą przede wszystkim zawartości konkretnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko posiłków, ale również napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na wyczuciu oraz dużej wyobraźni

Food pairing wymaga dużej wyobraźni oraz wyczucia, jednak to nie one okazują się najistotniejsze. W wyższym stopniu liczy się teoretyczna wiedza z obszaru ilości przeróżnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Wobec tego świetnym posunięciem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa z reguły kilka godzin.

Siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]