21 kwietnia 2024

Okna zabytkowe – renowacja i rekonstrukcja

Szukasz zabytkowych okien? Sprawdź www.oknostol.com.pl

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie i są wielką dekoracją obiektów. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w znacznym stopniu rzutuje również wiek. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w sklepach surowców. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to powoduje, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje wiele zalet, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga najwyższych umiejętności – taki typ okna cechuje się bowiem użyciem wielu, dziś już rzadko spotykanych, technologii. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym razie przyjdzie im zapłacić duże kary.

Siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]