21 kwietnia 2024
szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą narożniki, łączniki, belki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy często parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt czy brygad, które oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]