5 grudnia 2023

Typy i zastosowanie sklejki szalunkowej

Szukasz sklejek szalunkowych? Wejdź na sklep.abcszalunki.pl.

Deski szalunkowe to podstawowy komponent instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednakże przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Kiedyś w szalunkach na ogół stosowane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane posiadają zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]