21 kwietnia 2024

Badania operatorów – dlaczego są obowiązkowe?

Zleć badania operatorów Bielsko na www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada też na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa szczegółowo określa, które grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, złym widzeniem czy zbyt wolną reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie takich testów jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, używana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Standardowo są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]