21 kwietnia 2024

Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Badania psychotechniczne Bielsko Biała - więcej informacji o tych usługach odnajdziesz tutaj.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z prawem powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Zasady badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]