21 kwietnia 2024

Badania wysokościowe niezbędne nie tylko dla budowlańców

Dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej trzy metry ponad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Na czym polegają takie badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna odbywać się z używaniem specjalnych zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być niebezpieczna. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na zaburzenia równowagi bądź mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki oraz laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą). Badania przeprowadza się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W czasie badań można też wykryć schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba obawiać się, że niezbędne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, ponieważ istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że podczas pełnienia obowiązków stan zdrowia może się pogorszyć, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom tego rodzaju trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je każdego roku.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]