5 grudnia 2023

Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała.

Większość czytelników działania na wysokości kojarzy przede wszystkim z serwisowaniem kominów czy czyszczeniem okien w wieżowcach. Według uchwalonych w naszym kraju regulacji są to zaś wszelkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, kiedy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – jeśli oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na działania na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wtedy najlepiej postąpimy udając się sami do neurologa, laryngologa oraz okulisty w celu wykonania badań, a potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które powodują, że praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najważniejszych tego typu schorzeń należą w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (chociaż możemy to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista powinien poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli mamy zaawansowaną hiperglikemię oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, zaś osoby po pięćdziesiątce – co 12 miesięcy.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]