5 grudnia 2023

Co zrobić z rupieciami w piwnicy? Zleć wywóz mebli

Dowiedz się więcej o utylizacji starych mebli Kraków.

Większość z nas z pewnością dobrze zna problem, jakie sprawiają rzeczy, których od dawna już nie potrzebujemy, a których nie chcemy się pozbyć z rozmaitych powodów. Żeby nie zajmowały powierzchni mieszkaniu, zazwyczaj przestawiamy je na strych, do komórki lokatorskiej lub do piwnicy. Szkopuł jednakże w tym, iż po kilku miesiącach również w tych pomieszczeniach robi się na tyle ciasno, że zwyczajne ich użytkowanie okazuje się udręką. Dopiero to skłania wielu z nas do przystąpienia do dogłębnych porządków, będących przesłanką do tego, by uwolnić się od nazbieranych rzeczy. Takie duże sprzątanie często urządzamy także, kiedy kupujemy zapuszczoną nieruchomość albo otrzymujemy w spadku po kimś mieszkanie. Trzeba zatem wiedzieć, co zrobić ze nagromadzonymi przedmiotami i jak łatwo przeprowadzić wywóz starych mebli z poddasza, piwnicy oraz domu.

Zleć odbiór starych mebli i nie mieszaj ich z odpadami komunalnymi

Odpady takie jak zużyte panele ścienne lub podłogowe, połamane meble, części ram okien czy sprzęty elektroniczne nie powinny zostać wyrzucone do pojemnika zarezerwowanego na odpady zmieszane. Chcąc je wyrzucić, do wyboru mamy kilka możliwości. Pierwsze to osobiste odwiezienie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u – wymaga to jednak dysponowania odpowiednio dużym autem. Drugie to skorzystanie z gminnej zbiórki takich odpadów. Te przeprowadzane są przeważnie raz w miesiącu – do czasu kolejnej zbiórki jesteśmy zatem zmuszeni znaleźć miejsce na zdeponowanie śmieci sporych rozmiarów. Najbardziej optymalne jest ostatnie rozwiązanie – wynajęcie kontenera na odpady, który po napełnieniu odwiezie odnajmujący go podmiot. Zatroszczy się on również o zgodny z prawem recykling jego zawartości. Firmy wypożyczające kontenery częstokroć świadczą też profesjonalną pomoc przy sprzątaniu komórki, strychu lub całego domu.

Utylizacja starych mebli – powtórne wykorzystanie materiału

Stare meble, jeżeli zostaną przewiezione do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych bądź firmy trudniącej się się utylizacją zawodowo, wcale nie muszą zostać spopielone lub trafić na składowisko. Po rozebraniu ich na elementy składowe i posortowaniu komponentów wedle tworzywa, z jakiego zostały wykonane, mogą być po raz kolejny przetworzone, dzięki czemu przyczynią się do stworzenia kolejnych przedmiotów. Utylizacja starych mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w największej części są one wytworzone, sprowadza się w większości wypadków do ich przetworzenia w płyty wiórowe, które potem stosuje się do złożenia nowych biurek, krzeseł albo półek.

Siedziba:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]