2 marca 2024
badania psychologiczne kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko Biała

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań zbudowana jest z testów inteligencji, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają m.in: neurotyzm, psychotyzm i intro- oraz ekstrawersję. W przypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje stereometr, miernik czasu reakcji, wirometr, aparat krzyżowy i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny tylko pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D+E i D. Przechodzić muszą je też osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora oraz egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Trzeba podkreślić, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im jedynie raz.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]