2 marca 2024

Anioły drewniane i szopka krakowska – rękodzieło w naszych domach

Dzieła tworzone przez rodzimych artystów regionalnych, szalenie ekspresyjne, ale również całkiemniepozorne w swojej strukturze, od dziesięcioleci rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Także współcześnie nieomal każdy z nas ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą rzeźbę, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.

Anioły drewniane – symbol dobra, bezpieczeństwa oraz troskliwości

Rzeźba w drewnie od zawsze stanowiła ważny element polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były w głównej mierze z kultem religijnym – w osadach oraz małych miastach budowano setki kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drewna. I chociaż teraz nieczęsto buduje się takie kapliczki, to drewniane anioły w takiej stylistyce odnalazły swoje miejsce jako ozdoba mieszkań. Dlaczego jednak anioły? Ponieważ to alegoria troski, dobra oraz bezpieczeństwa. Taka figurka jednoznacznie asocjuje się z opiekunem rodziny. Drewniane anioły wykonane w stylistyce sztuki ludowej charakteryzują się ekspresyjnymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikalne. Nie jest więc niespodzianką, iż stanowią one również jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez turystów.

Szopka krakowska – tworzona na podobieństwo charakterystycznych krakowskich zabytków

Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są silnie powiązane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Są wytwarzane z lekkich surowców, zwykle z kolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem odzwierciedlają charakterystyczne krakowskie budowle. Od dziesięcioleci w okresie bożonarodzeniowym organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział liczni artyści zajmujący się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w przeróżnych wysokościach. Te konkursowe mogą mieć wręcz kilka metrów wysokości, jednakże jednakowo modne są też niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt umieszczają pod świątecznym drzewkiem.

Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl