5 grudnia 2023

Dlaczego warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej?

Kup literaturę młodzieżową.

Osoby urodzone w XXI wieku mają coraz rzadszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę w telewizji, na tablecie albo w telefonie, a po książkę na ogół sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I też przez obowiązek analizy tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się odległym konceptem.

Literatura dla nastolatków – powieści dla odbiorców w wieku od 12-18 lat

Licealiści nie są skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest masa literatury dla nastolatków nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy omawiają zagadnienia i snują historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ta kategoria literatury dostała własną nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to fikcja kreowana z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi fantastyka, obyczajówki oraz horrory. Jednak wszystkie te książki łączy odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodych ludzi. Książki te piszą więc o zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych miłościach, poznawaniem własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami czy odkrywaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, że inni też doświadczają identycznych problemów w okresie dorastania.

Czemu warto namawiać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Rekomendujemy oferować nastolatkom ciekawe dla nich książki, gdyż rozniecenie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem czasu przynosi niemało korzyści. Osoba, która codziennie sięga po książki ma szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co z pewnością upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o historiach innych osób w identycznym wieku to również metoda na lepsze zrozumienie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, rodzina nigdy nie powinna naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko chętniej czyta historie o zombie bądź statkach kosmicznych nie mówcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu je eksplorować!

Siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa