21 kwietnia 2024

Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Chcesz zamówić kantary dla koni? Skieruj się na tę stronę.

Kantar to element uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on być dobrany do rozmiaru i profilu głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na które jego właściwości trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sklepach odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane oraz taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo wygodniejszy jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład prawdziwym lub syntetycznym futrem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju znakomicie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej, huculskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie).

Siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]