Przetwory warzywne. Więcej informacji na https://artmankiszonki.pl.
Kiszonki są tak silnie związane z polską kuchnią, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański frykas, nieczęsto spotykany w pozostałych regionach świata. Lecz domowe kiszonki znane są nie tylko na terenie Europy, ale też w Azji oraz w obu Amerykach.
Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe produkty na naszym talerzu
Według historyków metoda konserwowania pożywienia przez ich zanurzenie w zlewie z octu, w solance czy też w soli, wykorzystywana jest przez ludzi od ponad czterech tysiące lat. Technika ta prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terytoriów dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym jest on zanurzony, powstrzymuje namnażanie się bakterii gnilnych. Kilka wieków wstecz była to perfekcyjna metoda, aby wydłużyć okres przydatności do konsumpcji mięsa, ryb i warzyw nawet o kilkadziesiąt tygodni. W wyniku tego wynikł zwyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co naturalnie jest potwierdzone. Charakteryzują się one między innymi sporą zawartością witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Ciekawostką jest, iż po polsku kwaszonki z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z topinamburu czy ziemniaków.
Kwaszonki – co się na ogół kisi?
Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany de facto na całym świecie, nawet w Stanach zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest zbytnio popularna. Lecz pickle są tam bodajże niezmiernie lubianym dodatkiem do hot-dogów, hamburgerów i sandwiczy. Nad Wisłą obok ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. pomidory, kalafiory, jak również owoce (np. oliwki), a czasem nawet śledzie.
Solanka i ocet modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni wieków stały się fundamentem lub znaczącym dodatkiem do tysięcy potraw narodowych. Należy wiedzieć, że smak kiszonek może być inny w poszczególnych krajach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w procesie kwaszenia. Stąd ogórek wyprodukowany wedle typowej polskiej receptury, nie będzie smakował identycznie jak ten zakiszony np. w Izraelu.
Siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]
Zobacz także
Shuttersy w sypialni i w salonie – kontroluj światło i temperaturę
Budujesz dom? Rozważ dach z blachy na rąbek stojący
Produkcja kontenerów – normy DIN i wymiary