4 października 2023

Odzież i bielizna kompresyjna – charakterystyka

Dalsze informacje o bieliźnie kompresyjnej.

O sportowej odzieży termoaktywnej słyszał właściwie każdy, jakkolwiek nie wszyscy spotkali się z określeniem „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, ponieważ ta nazwa zwykle łączona z akcesoriami stosowanymi w medycynie. W tym wpisie przybliżymy ten rodzaj odzieży sportowej i opowiemy o tym, jak wpływa ona na skuteczność ćwiczeń osoby, która ją nosi.

Odzież kompresyjna sportowa – lepsze dotlenienie mięśni oraz szybsza ich regenerację

Bielizna oraz odzież kompresyjna to profesjonalne wyroby, które posiadają liczne właściwości korzystnie wpływających na wygoda ćwiczeń. Po pierwsze, mięśnie opięte taką odzieżą prędzej się regenerują, ponieważ ściśle przylega ona do ciała. Kontrolowany ucisk, jaki umożliwia ta na ogół bezszwowa odzież, poprawia dotlenienie i ukrwienie tkanek oraz skutecznie odprowadza “zakwasy” z pracujących mięśni. Dobrej jakości odzież uciskowa w słoneczne dni nie pozwoli na przegrzanie organizmu, a w zimowe miesiące skutecznie osłoni go przed zimnem. Ta właściwość ubrań kompresyjnych umożliwia używanie ich zarówno przez sportowców trenujących pod dachem siłowni, jak i tych uprawiających ćwiczenia outdoorowe. Kolejną nadzwyczaj ważną cechą odzieży i bielizny kompresyjnej jest zdolność zapobiegania mikrourazom mięśni, ponieważ osłabia ona wstrząsy oraz wibracje mięśni, nagminnie występujące w czasie treningów siłowych.

Odzież i bielizna kompresyjna – czy zawsze zakładać na czas ćwiczeń?

Odzież kompresyjna zaprojektowana została przede wszystkim do zakładania jej w trakcie dynamicznych ćwiczeń. Na przykład spodenki o własnościach uciskowych stabilizują pracę mięśni kończyn dolnych, pośrednio pomagając biegaczom osiągnąć lepsze wyniki, a koszulki kompresyjne podpierają mięśnie brzucha i grzbietu. Profesjonalni sportsmeni, skupieni na ćwiczeniach wszystkich mięśni nieraz korzystają z kombinezonów kompresyjnych, a typowi klienci klubów fitness na ogół polegają na zestawie top plus legginsy. Sportowe skarpetki lub getry kompresyjne można zakładać na czas treningów, niemniej jednak poleca się stosować je raczej zaraz po ćwiczeniach, celem szybszej regeneracji mięśni. Ważne jest także, aby trafnie dopasować rozmiar bielizny czy odzieży kompresyjnej, tak by nie prowadziła do nadmiernego ucisku, który mógłby negatywnie wpłynąć na przepływ krwi. Odzież i bieliznę kompresyjną damską oraz męską można kupić w większości sklepów sportowych.

Siedziba:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]