21 kwietnia 2024

Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Chcesz zamówić systemy rynnowe? Powinieneś odwiedzić ten adres

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy wchodzą w ich skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – które wybrać?

W ofercie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – między innymi z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania należy więc skonsultować z fachowcem.

Siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08