4 października 2023

Wybieramy kaski na motor

Chcesz kupić kask motocyklowy? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Pasjonaci jednośladów wiedzą, że fundamentem zachowania choć krzty bezpieczeństwa podczas jazdy jest posiadanie kasku. Bez znaczenia, czy korzystamy z motocykla rekreacyjnie, czy jest on naszym jedynym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy zabrać ze sobą kask motocyklowy, bo takie zobowiązanie nakłada na nas kodeks drogowy. Lekceważenie go grozi nałożeniem mandatu oraz punktów karnych, jednakże może mieć też o wiele nieprzyjemniejsze następstwa – w razie wypadku kierowca (lub jego pasażer) nie mający kasku wystawiają się na ciężkie urazy, a nieraz i śmierć.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kasków motocyklowych?

Kaski motocyklowe różnią się od siebie stylistyką i zastosowaniem. Są 4 bazowe typy kasków:
Kaski otwarte nie mają wcale części chroniącej żuchwę – skorupa chroni jedynie górną część czaszki. Nie ważą dużo, ale nie dają dużego poziomu ochrony, dlatego rekomendowane są dla osób poruszających się na motocyklach rozwijających niższe prędkości (np. choppery) i na skuterach.
Kaski crossowe, czyli kaski off-road bądź enduro, to kaski dające maksymalny poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Cechują się brakiem szybki, aerodynamicznym kształtem i lekkością. Żeby z niego korzystać trzeba kupić również w gogle.
Kaski integralne są uniwersalne i z tego powodu chyba najczęściej kupowane przez kierowców, bowiem można je wykorzystać do jazdy na motorze szosowym, sportowym, jak również na skuterze. Ich specyficzną własnością jest zwarta konstrukcja, co sprawia, iż są one uznawane za najbezpieczniejsze, jednakże nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie wzięła się z tego, iż mają mobilny (podnoszony i opuszczany) element części szczękowej. To sprawia, że są ogromnie komfortowe – da się w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez konieczności zdejmowania kasku.

O co dopytać przed kupnem kask motocyklowego?

Wybierając kask motocyklowy nie zapominajmy, iż po polskich drogach wolno jeździć tylko z kaskami posiadającymi homologację, dlatego dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy wypatrzony przez nas kask odpowiednio przylega do głowy, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć oraz czy wentylacja kasku jest sprawna.

Siedziba:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]