4 października 2023

Leczenie kanałowe – jak wybrać lekarza?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie natomiast, wykorzystując innowacyjne narzędzia i – w szczególności – skuteczne środki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, kiedy pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, dzięki czemu lekarz może dostać się do najgłębiej zlokalizowanych tkanek zęba. Dobrze jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do monitora przed oczami dentysty, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie także sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej precyzji umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują także specjalne narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie zabiegu i polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli jest ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz wcześniej sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi klienci piszą w sieci.