4 października 2023

Leczenie wad wzroku – zabiegi z użyciem lasera

Kluczowe wiadomości na temat zabiegu femtoLasik. Przekonaj się!

Korekta laserowa wzroku to w tej chwili standardowa forma korekcji presbiopii, nadwzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu, jednakże niewiele zainteresowanych jest świadomym tego, że zabiegi te są wykonywane przy pomocy różnych technik.

Zalety metody FemtoLASIK – błyskawiczny powrót do codziennych czynności

FemtoLASIK (często nazywany także All-Laser-LASIK) to całkowicie bezpieczna, bezinwazyjna, a jednocześnie, a zarazem bezbolesna technika korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii), nadwzroczność (do +4 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – biegły lekarz optometrysta może przeprowadzić go w około 20 minut. Atutem tego zabiegu jest to, że pacjent niezmiernie szybko odzyskuje ostrość widzenia – zasadniczo w ciągu dnia od zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie czynności. Zabieg rozdzielony jest na 2 etapy i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą mikrokeratomu. Podczas zabiegu FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy pomocy lasera femtosekundowego odseparowuje się płat rogówki o grubości blisko 0,1 mm, a w drugiej fazie ma miejsce kształtowanie rogówki laserem excimerowym.

Pewną odmianą metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest spersonalizowane dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta sporządza mapę rogówki i na jej podstawie programuje wszelkie ruchy lasera. Ten wariant zabiegu wykonuje się u pacjentów z nadwzrocznością i astygmatyzmem, których układ optyczny wyróżnia się nietypowym kształtem.

Inne metody korekty wzroku

Rzadziej stosowane metody korekcji wad wzroku to m.in.:
EBK, w którym po znieczuleniu oka usuwa się z rogówki nabłonek (podlega on potem odbudowie), a w następnej kolejności modeluje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, jako że laser nie dochodzi w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednak wykorzystać jedynie do korekty niedużych wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u pacjentów, u których z rozmaitych przeciwwskazań nie da się wykorzystać metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płatek nabłonka rogówki usuwany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]