5 grudnia 2023

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej – to możliwe!

Na voigtklinikaoka.pl znajdziesz więcej informacji o laserze 2RT Kraków.

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD, to choroba wzroku, która rozwija się u osób starszych i wyraźnie pogarsza jakość widzenia. Dzisiaj doświadczeni okuliści oferują nowoczesne sposoby leczenia tej przypadłości. Zabieg AMD jest drogą do przywrócenia wygody życia.

Kto przede wszystkim choruje na starcze zwyrodnienie plamki żółtej?

Plamka żółta to część siatkówki gałki ocznej cechująca się najwyższym skupiskiem fotoreceptorów – to dzięki niej widzimy wyraźnie. Zwyrodnienie plamki żółtej jest przypadłością, która manifestuje się poprzez pogorszenie ostrości wzroku oraz deformację obrazu. Rozróżniamy postać mokrą oraz suchą tej dolegliwości. Starcze zwyrodnienie plamki żółtej dotyka przeważnie osoby, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia, ale zespół przyczyn choroby nie został w dalszym ciągu do końca zidentyfikowany. Zakłada się jednakże, iż przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej może być szkodliwy tryb życia – jak np. długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, otyłość lub uzależnienie od tytoniu. Istotne mogą być też uwarunkowania genetyczne, a także inne schorzenia występujące jednocześnie, np. hiperglikemia czy nadciśnienie. Nowoczesna medycyna wytworzyła jednakże efektywne narzędzia leczące to schorzenie. Leczenie AMD przeprowadza się za pomocą specjalistycznego nanosekundowego lasera trzeciej generacji. Zabieg 2RT przynosi pozytywne skutki w przypadku suchej postaci zwyrodnienia.

Zabieg laserem 2RT – czy jest ryzykowny?

Specjalistyczny laser oddziałuje na starzejące się komórki oka zarazem nie naruszając fotoreceptorów siatkówki. Zabieg ten nie jest obarczony ryzykiem, co powoduje, iż może być przeprowadzany u różnych grup chorych narażonych na uszkodzenie bądź utratę wzroku. Technika laserowa powstrzymuje procesy zwyrodnieniowe oraz pobudza komórki do odtwarzania się. Zabieg 2RT polepsza metabolizm siatkówki oraz jakość widzenia. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie wiąże się z dyskomfortem – w trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Zanim zacznie się zabieg oko znieczula się miejscowo, a sam zabieg 2RT trwa tylko parę minut.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]