21 kwietnia 2024

Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Biopsja gruczołu krokowego. Uzyskaj więcej szczegółów.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru oraz formy do kasztana. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, bowiem odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Później patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi i uczulenie na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]